Соціальний захист громадян, постраждалих від аварії на ЧАЕС

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» регламентує для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, основні положення щодо реалізації їх конституційних прав та спрямований на соціальний захист потерпілого населення.

Статтею 9 Закону визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорій 1, 2, 3) – громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи (категорій 1, 2, 3) – громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт (категорія 1, 2, 3);

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих (категорія 1, 2).

Підставами для визначення статусу є:

– для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами;

– для евакуйованих із зони відчуження, відселених і тих, які самостійно переселилися, – довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення;

– для потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, – довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Порядок визначення громадян, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, та які постраждали від радіактивного опромінення, врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.1992 № 674 «Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».