Санаторно-курортне лікування для осіб з інвалідністю
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» на 2024 рік зупинено фінансування санаторно-курортного лікування
Право на забезпечення безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів визначається Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 187 «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад».
Право на отримання путівки мають особи з інвалідністю усіх категорій, у тому числі особи, інвалідність яких пов’язана з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням. Термін проходження санаторно-курортного лікування у санаторно-курортних закладах для осіб з інвалідністю становить від 18 до 21 днів, для осіб з інвалідністю із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) строком на 35 календарних днів.
Для одержання путівки, пільгового санаторно-курортного лікування особи повинні перебувати на обліку для забезпечення путівкою та пільговим санаторно-курортним лікуванням в органах соціального захисту населення за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, а внутрішньо переміщені особи з їх числа – за фактичним місцем проживання згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Путівки видаються, відповідно до медичних рекомендацій з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, в порядку черговості.
З метою взяття на облік з питання забезпечення путівкою або пільговим санаторно-курортним лікуванням необхідно подати до департаменту заяву та документи:
- копія паспорта громадянина України/тимчасового посвідчення громадянина України/посвідки на постійне проживання/посвідки на тимчасове проживання/посвідчення біженця;
- медична довідка закладу охорони здоров’я за формою № 070/о;
- копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
- копія довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності
Особи з інвалідністю, після закінчення строку дії медичної довідки закладу охорони здоров’я за формою № 070/о, але не рідше ніж один раз на три роки, подають нову медичну довідку. У разі неподання такої довідки особа, яка понад три роки перебуває на обліку, знімається з обліку.
Право на виплату грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування деяким категоріям осіб з інвалідністю регламентується Порядком виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 №150.
Підставою для виплати грошової компенсації за путівку та за самостійне лікування є такі документи:
- заява особи з інвалідністю про виплату грошової компенсації;
- медична довідка за формою 070-О щодо необхідності забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
- документ про сплату повної вартості санаторно-курортної путівки строком санаторно-курортного лікування не менш як 18 днів, що засвідчує проходження особою з інвалідністю санаторно-курортного лікування (тільки для виплати грошової компенсації за самостійне лікування);
- посвідчення особи з інвалідністю, що підтверджує її належність до категорії громадян
Грошова компенсація за путівку та за самостійне лікування виплачується в таких розмірах:
- особам з інвалідністю І-ІІ групи – 75 відсотків середньої вартості путівки
- особам з інвалідністю ІІІ групи – 50 відсотків середньої вартості путівки
Середня вартість путівки для виплати грошової компенсації обчислюється з розрахунку 35 відсотків розміру одного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановленого законом на 1 січня відповідного року.
Враховуючи, що прожитковий мінімум для даної категорії осіб відповідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено 2361,00 гривень, середня вартість путівки для виплати грошової компенсації складає 826 гривні.
Компенсація за путівку виплачується особі з інвалідністю, якщо вона протягом попередніх трьох календарних років не одержувала безоплатної санаторно-курортної путівки.
Компенсація за самостійне лікування виплачується один раз на три календарних роки, якщо особа з інвалідністю не одержувала безоплатної путівки до санаторно-курортного закладу, за умови її перебування на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням.
Право на грошову компенсацію за самостійне лікування настає з дня звернення із заявою про її виплату один раз на три календарних роки.
Оплата проїзду до санаторно-курортного закладу та назад супроводжуючим особам осіб із наслідками захворювання хребта та спинного мозку проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 № 187 «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад» особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I та II групи до санаторіїв (відділень) спінального профілю, путівки не видаються, лише оплачується проїзд (двічі до санаторію і двічі в зворотньому напрямку) у транспорті загального користування (залізничному та автомобільному) згідно з поданими проїзними квитками. У випадку проїзду залізничним транспортом відшкодовують вартість квитка у плацкартному вагоні.