Дитина не одна – тимчасова допомога на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу

Відповідно до Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги, що затверджений постановою КМУ від 22.03.2024 № 331, допомога «дитина не одна» призначається на підставі наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування, на строк тимчасового влаштування дитини, зазначений у такому наказі, але не більше як на 6 місяців, у разі:

• смерті або загибелі батьків або одного з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків
  • невиконання батьками своїх обов’язків з причин перебування батьків або одного з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків, на територіях, які з 24 лютого 2022 р. перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/тимчасово окупованій території
  • перебування батьків або одного з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків, у розшуку як зниклих безвісти за особливих обставин або визнання такими, що зникли безвісти за особливих обставин (відсутності свідоцтва про смерть батьків дитини)
  • якщо батьки або один з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків, є військовополоненими (перебувають у полоні держави-агресора)
  • позбавлення батьків або одного з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків, особистої свободи (затримання, взяття у заручники) органами влади держави-агресора (її окупаційних адміністрацій та збройних формувань)
  • тимчасового влаштування дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування, у прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу

Допомога призначається за заявою особи, до якої тимчасово влаштована дитина, до якої додаються:

• копія свідоцтва про народження дитини;
  • копія наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини;
  • медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років (за наявності);
  • довідка про присвоєння реєстраційного номеру платника податків;
  • номер банківського рахунку в форматі IBAN.

Діти віком 14-18 років, які навчаються за денною або дуальною формою навчання в закладах професійної, фахової передвищої, вищої освіти, мають право звертатись за призначенням та подовженням допомоги особисто, якщо їх місце проживання інше, ніж в особи, до якої її тимчасово влаштовано.

Розмір допомоги складає 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на кожну дитину (дітям з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму). У 2024 році такі виплати становлять:

• діти до 6 років – 6407, 50 гривень (що мають інвалідність – 8970, 50 гривень)
  • діти від 6 до 18 років – 7990 гривень (що мають інвалідність – 11186 гривень)

Підстави для припинення виплати тимчасової допомоги:

– завершення строку влаштування дитини до сім’ї родичів, знайомих, прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу

– припинення тимчасового влаштування дитини до сім’ї родичів, знайомих, прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу

– досягнення дитиною 18-річного віку

– виїзд за кордон особи, до якої тимчасово влаштовано дитину та/або дитини більш як 14 календарних днів (крім випадків оздоровлення дитини, супроводу для участі в міжнародних змаганнях, стажування, навчання, відрядження, лікування, реабілітації, що підтверджується документально)

– припинення обставин, які дають право на призначення допомоги

– набуття або надання дитині повної цивільної дієздатності до досягнення нею 18-річного віку (реєстрація шлюбу, працевлаштування, запис матір’ю або батьком дитини)

– неналежні умови перебування дитини в сім’ї осіб, до яких її тимчасово влаштовано, та/або нецільового використання коштів тимчасової допомоги

– смерть дитини